Netflix Serisi Mindhunter’ın 3. Dönemi Hakkında Her Şey

Mindhunter, 2017’de dijital seri ve sinema platformu olan Netflix tarafından yayınlanmıştı. Dizinin insan psikolojisi üzerinde yaptığı çıkarımlar, kısa vadede o kadar çok sevildi ki kişiler hikâyenin devamını beklemeye başladılar. Başroldeki iki dedektif, seri katillerin psikolojisini anlayarak hadiseleri aydınlatmaya çalışıyordu ve hadiseler bir halde devam etmeliydi. Fakat tüm vukuatlar gerçeklere dayanıyordu.

Holden Ford karakterine hayat veren Jonathan Groff ve Bill Tench karakterine hayat veren Holt McCallany oyunculuklarıyla, bir farklı dedektif hikayesi olan True Detective serisi kadar tesirli olmayı başardılar. Mindhunter 2. serisi ise geçtiğimiz aylarda Netflix’te yayınlandı. Dizideki hadiseler, gerçek hayatta bir FBI ajanı olan John E. Douglas tarafından kaleme alınmış “MindHunter: Inside FBI’s Elite Serial Crime Unite isimli anı kitabından uyarlanıyor.

Netflix Mindhunter’ın üçüncü dönem onayını verdi mi?

Serinin hayranlarını üzecek olsa da maatteessüf seri şimdi Netflix tarafından üçüncü seri onayı alamadı. Birkaç kişisel prodüksiyonlarına yeni seri onayı vermesine karşın Netflix’in Mindhunter’a neden yeni dönem onayı vermediği bilinmiyor. İzlenme nispetleriyle da sevildiğini belirli eden seri, üçüncü dönem hakkında ne yapımcılardan ne de Netflix tarafından yapılan resmi bir açıklama yok (şimdilik yok).

Evet bu Mindhunter’ın iptal olduğu mealine mı geliyor? Karşılık: Hayır

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere serinin üçüncü sezonu ile ilgili şimdi resmi ağızdan gelmiş hiçbir haber, açıklama yok. Lakin seriye sonradan katılarak direktör koltuğuna oturan David Fincher bu husus ile alakalı birkaç şey söyledi. 

Fight Club ve Gone Girl üzere prodüksiyonlarla tanıdığımız ünlü direktör, yaptığı bir açıklamada serinin üçüncü döneminin olup olmayacağını şimdi kendisinin de bilmediğini belirtti. Ancakyapımcıların başında en az 5 yıllık plan olduğunu söyledi. Yani bu açıklamaya nazaran yapımcılar, Mindhunter’ı en az 5 yıl daha devam ettirmek istiyorlar. Fakat doğal ki serinin devam edip edemeyeceği büsbütün Netflix’e bağlı.

Mindhunter’ın yeni serisi ne devir gelecek?

Şimdi resmi bir açıklama olmadığı için net tarih vermek de imkansız. Fakat birtakım film eleştirmenleri üçüncü dönem çekimlerinin de birinci iki serinin takvimine nazaran gideceğini düşünüyorlar. Yani Mindhunter 1. seri 2017 yılında, Mindhunter 2. dönem 2019 yılında yayınlandığını düşünürsek, Mindhunter 3. dönem da muhtemelen 2021 yılının sonlarına akıllıca yayınlanacak.

Mindhunter 3. dönem takımında kimler olacak?

Birinci 2 seri ile birlikte serideki kimi oyuncuların ahitleri bitti. Netflix oyuncularla seri başına akit yaptığı için ve şimdi üçüncü dönem onayını da vermediği için hangi oyuncuyla akit yenilediğini de duyurmadı. Ancak şayet serinin üçüncü dönemi onaylanırsa ki onaylanması kuvvetle beklenen, o hengam serinin başrol oyuncuları da geri dönecektir.

Yani başrolleri paylaşan Jonathan Groff ve Holt McCallany ikilisinin üçüncü dönemde da olacağına kesin bakılıyor. Ayrıyeten tekrar yapımcılığını J.J. Abrams’ın yaptığı Frince serisindeki başrol oyunculuğu ve sıklığıyla isminden kelam ettiren Anna Torv da Wendy Carr karakteriyle geri dönecektir. Son olarak ise kesin geri döneceği düşünülen oyuncular ise şöyle; 

  • Bill Tench karakterinin karısı Nancy Tench karakterini canlandıran Stacey Roca
  • Gregg Smith karakterine canlandıran Joe Tuttle
  • Ted Gunn karakterini canlandıran Michael Cerveris

Mindhunter yeni dönemde bize neler anlatacak?

Yukarıda da bahsetmiştik, seri gerçek FBI ajanı olan John E. Douglas tarafından kaleme alınan birebir isimli kitaptan esinlenilmiş diye. John E. Douglas birebir devirde serinin yapımcılarından da birisi. Şayet serinin üçüncü dönemi olur ve tekrar kitaba nazaran giderse o devir artık 1980’li yıllara girmiş olacağız. Yeniden kitaba nazaran karakterler artık günahlı profili oluşturma konusunda bir oldukça yetenekli olmuş olacaklar.

Başkaca yeniden kitaba nazaran varsayımda bulunur isek, ‘Toolbox Killers’ seri katillerini görebilme mümkünlüğü bir oldukça çokça. Medya tarafından Toolbox Killers olarak isimlendirilen Ted Bundy, Lawrance Bittaker ve Roy Norris isimli seri katillerin hikayelerine tanıklık edeceğiz.

Lakin ufak bir hatırlatma yapmakta yarar var. Bunlar yalnızca varsayımlar. Artık diyebilirsiniz kitabın müellifi tıpkı devirde serinin yapımcısı, kitaba nazaran sarfiyat diye lakin serinin senaristi ünlü İngiliz oyun muharriri Joe Penhall olduğu için John E. Douglas direkt olarak senaryoya karışamıyor. Bakalım 8.6’lık IMDB puanına sahip Mindhunter serisinin üçüncü serisi olacak mı ve şayet olursa ne cins cinayetler işlenecek bekleyip göreceğiz.