Minecraft’ın Battle Royale Versiyonu: Pixel Gun 3D

Son iki yılın en tanınan mobil ve bilgisayar oyunlarına baktığımızda kuşkusuz tepede birçok “Hayatta Kalma” oyunu göreceğiz. Başkaca PUBG, Fortnite ve Call of Duty üzere bilgisayar oyunlarının mobil versiyonları, çıkardıkları mobil oyunlarla uzun müddettir en çok oynanan mobil oyunlar arasında taraf alıyor.

Minecraft hayranlarının mobildeki alternatifi haline gelen oyun, kalabalık bir kitleye sahip. Yerkürenin birçok farklı memleketinden oyuncularla tıpkı ortamda yarışma edebiliyorsunuz. Ayrıyeten grafikleri ve oynanışı ile oyuna cümbüş faktörü de kendisini hissettiriyor.

Oyuna birinci kez başlayanlar nişan almak konusunda meşakkatler yaşasa da şayet aşikâr bir müddet oynadıysanız bu sorun yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlıyor. Oyunun içerisinde taraf alan silahlar ve harita nizamı, oynayanlara neredeyse birebir Fortnite’ı hatırlatıyor. Ama olağan ki de oynanış ve oyun motoru arasında dağlar kadar farklar var.

Pixel Gun 3D maçları artık hayatta kalma oyunlarının bir kesimi haline gelen hava taşıtı ile başlıyor. Haritada belirli bir rota izleyen bu taşıttan, inmek istediğiniz yerde atlayarak hayatta kalma macerasına başlıyoruz. Alana indikten sonra temel emeliniz öncelikle silah bulmak oluyor.

Oyunda en az silahlar kadar değerli bir şey varsa o da can. Çatışmalardan sonra canınız önemli bir halde azalabilir yahut neredeyse ölmek üzere bile olabilirsiniz. Bu yüzden mekana indikten sonra gördüğünüz canları toplamayı unutmayın. Yani aslında duymaya alıştığımız şeyler bunlar…

Yılların efsanesi Pixel Gun 3D için işe yarar tüyorlar:

Bir an önce 2. seviye olmaya çalışın:

Oyunda gelişime başlamak ve para biriktirmek aslında 2. seviyeden sonra daha da kolay hale geliyor. Bu yüzden 2. seviyeye süratli bir formda ulaşmanız hem çok kıymetli hem de süratli gelişmenizi sağlayacak. 2. seviyeye ulaştıktan sonra farklı oyun modlarını açabilir ve oynayabilirsiniz.

Pixel Gun 3D oyunları arasında en süratli gelişmenizi ve paralarınızı biriktirmenizi sağlayacak mod, Arena modu. Bu modu oynarken mütemadi olarak. Bu modu oynarken daima olarak düşmanları öldürmeniz ve skor yapmanız isteniyor.

Paranızı doğru eşyaya harcadığınızdan emin olun:

Her oyunda olduğu üzere Pixel Gun 3D içerisinde de farklı oyun içi para üniteleri var. Bunlar Anahtar, Elmas, Para, Madalya, Kurdele ve Biletler. Şayet siz de oyunun ikram olarak verdiği oyun içi paraları hiç düşünmeden harcayanlar arasındaysanız Pixel Gun 3D oynarken bir defa daha düşünmelisiniz.

Oyunda para ölçüsünü olabildiğince ziyade tutmaya çalışın. Zira oyunda gelişmenin en büyük yardımcılarından biri para ölçünüz olarak görülüyor. Oyunda süratli bir biçimde gelişmek istiyorsanız, oyun içi paralarınızı hakikat bir biçimde harcamak zorundasınız. Bu yüzden harcama yaparken, gerekli olup olmadığı ve yanlışsız eşyayı aldığınızdan emin olun.

Görevleri yapmak için acele edin:

Oyundaki vazifeleri bir an evvel yapmaya odaklanmak önceliklerinizden biri olmalı. Zira vazifeler sayesinde farklı para üniteleri kazanabilirsiniz. Para ünitelerini kazanmak ya gerçek parayla oluyor ya da bu usul hizmetleri yaparak. Bu nedenle şayet oyuna para harcamak istemiyorsanız kesinlikle hizmetlere öncelik vermelisiniz. Velev para kahrı yaşıyorsanız öncelikle yüksek para veren hizmetleri yapabilirsiniz.

Sürekli kafaya nişan almaya çalışın:

Oyunda nişan almanın zorluğundan bahsetmiştik. Bir o kadar güç bir şey de katiyen rakipleri öldürmek. Şayet rakiplerinizin başı alanına vücutlarının farklı ortamlarına ateş ederseniz, öldürme ihtimaliniz bir o kadar azalıyor ve uzuyor. Bir rakibi öldürmenin en kısa ve kesin yolu baş yerine yapılan atışlar.

Ayrıca oyun içerisinde birtakım hizmetler baş yerine sahih atış yaparak puan toplamanızı sağlıyor. Yani ne kadar headshot, o kadar puan. Bu yüzden çatışma anında mümkün olduğunca sakin kalın ve baş ortamına atış yapmaya çalışın. Kimi oyuncular baş atışı hizmetlerini süratlice yapmak ve avantajlı duruma geçmek için hilelere başvuruyor. Şayet siz de hile olduğunu düşündüğünüz bir rakibe denk gelirseniz, şikayet etmeyi unutmayın.

Hangi silahı kullandığınız çok önemli:

Hayatta kalma oyunlarında yer alan her silahın farklı gücü oluyor. İki aynı tip silah alsanız da biri daha hızlı ateş edip daha az hasar verebiliyor, diğer ise daha yavaş ama daha çok hasar verebiliyor. Bu yüzden oyun içindeki silahların güçlerini bilmek de çok önemli. Oyundaki en güçlü silahlar ise sırasıyla şu şekilde:

  • Keskin nişancı tüfeği
  • Taramalı tüfek
  • Pompalı
  • Özel silahlar
  • Yakın dövüş silahları

Bu hususta tekrar dikkat etmeniz gereken çok kıymetli bir nokta var. Oyunu oynayan birden fazla oyuncu şarjörlerinin durumunu denetim etmeyi unutuyor. Bu yüzden haritada hareket ederken kesinlikle bir yandan silahların mermi durumunu denetim etmelisiniz. Aniden önünüze çıkan bir rakip olduğunda mermisiz kalırsanız, oyundaki son anlarınızı yaşamış olabilirsiniz.

Araç çubuğuna atla